2. Anna Olofsdotter ble født 1695; ble døpt 11 Des 1695 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
3. Sigrid Olofsdotter ble født 1699; ble døpt 6 Aug 1699 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
4. Maria Olofsdotter ble født 1702 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble døpt 26 Mar 1702 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
5. Elias Olofsson ble født 1704; ble døpt 24 Jan 1704 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
6. Sara Olofsdotter ble født 1707; ble døpt 9 Mar 1707 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; døde, Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 4 Aug 1707, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.
7. Elisabet Olofsdotter ble født 1708; ble døpt 17 Mai 1708 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; døde, Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 16 Sep 1708, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.
8. Sara Olofsdotter ble født 1708; ble døpt 17 Mai 1708 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; døde, Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 2 Sep 1708, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.
9. Johanna Olofsdotter ble født 1712; ble døpt 1 Okt 1712 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
Generasjon: 2
2.
Anna Olofsdotter (1.Brita1) ble født 1695; ble døpt 11 Des 1695 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
Andre Hendelser og Egenskaper:
_UID: ECEB904F17984320BC278584AF99BE5812C0
3.
Sigrid Olofsdotter (1.Brita1) ble født 1699; ble døpt 6 Aug 1699 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
Andre Hendelser og Egenskaper:
_UID: D75F22C4D9BF4DA98C0DA813E2B1B06FB099
4.
Maria Olofsdotter (1.Brita1) ble født 1702 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble døpt 26 Mar 1702 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
10. Anders Gustavsson ble født , Lund, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble døpt 1 Jun 1731 , Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; døde 1 Des 1808, Lund, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.
11. Margareta Gustavsdotter ble født , Lund, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble døpt 13 Jul 1735 , Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
12. Olof Gustavsson ble født 1739 , Lund, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble døpt 5 Mai 1739 , Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; døde 2 Mar 1819, Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble begravet 10 Mar 1819, Södra Råda, Värmlands län, Sweden.
5.
Elias Olofsson (1.Brita1) ble født 1704; ble døpt 24 Jan 1704 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
Andre Hendelser og Egenskaper:
_UID: 34018B9A638F4A5DB1A32BF857FDE709AEAE
6.
Sara Olofsdotter (1.Brita1) ble født 1707; ble døpt 9 Mar 1707 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; døde, Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 4 Aug 1707, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.
Andre Hendelser og Egenskaper:
_UID: C7BEB790139549D49739B7831215FCA967C5
Notater:
Død:
22 veckor
7.
Elisabet Olofsdotter (1.Brita1) ble født 1708; ble døpt 17 Mai 1708 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; døde, Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 16 Sep 1708, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.
Andre Hendelser og Egenskaper:
_UID: EC2610B967DC4972A8FEE73DCF4064BDD3B1
Notater:
Død:
4 månader
8.
Sara Olofsdotter (1.Brita1) ble født 1708; ble døpt 17 Mai 1708 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; døde, Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 2 Sep 1708, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.
Andre Hendelser og Egenskaper:
_UID: 1E6904E9BC2E404C8C8324BBDD722C0A5DAA
Notater:
Død:
14 veckor
9.
Johanna Olofsdotter (1.Brita1) ble født 1712; ble døpt 1 Okt 1712 , Prästerud, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
Andre Hendelser og Egenskaper:
_UID: AE78D7F403274439B5663AF2041F01F4F773
Generasjon: 3
10.
Anders Gustavsson (4.Maria2, 1.Brita1) ble født , Lund, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble døpt 1 Jun 1731 , Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; døde 1 Des 1808, Lund, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.
Andre Hendelser og Egenskaper:
Yrke: Lund, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; sockenmurmästare
Notater:
Døpt:
Testes: Olofs hu. i Blakvika, Daniel Kladorn och Bengt Bengtsson i Lund.
13. Gustav Andersson ble født 4 Jan 1757 , Nunnestad, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
14. Lars Andersson ble født 19 Feb 1760 , Lund, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
15. Olof Andersson ble født 7 Jun 1762 , Lund, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
11.
Margareta Gustavsdotter (4.Maria2, 1.Brita1) ble født , Lund, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble døpt 13 Jul 1735 , Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
Andre Hendelser og Egenskaper:
_UID: BCA0432F09DB4806BE7F96A1F4EC7918E5B8
Notater:
Døpt:
Testes: Eliases hu. i Gäddnäset och Olof i Rüllanda.
12.
Olof Gustavsson (4.Maria2, 1.Brita1) ble født 1739 , Lund, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble døpt 5 Mai 1739 , Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; døde 2 Mar 1819, Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble begravet 10 Mar 1819, Södra Råda, Värmlands län, Sweden.
Andre Hendelser og Egenskaper:
_UID: 9FA1FE3621354ADEA13DF792CFBA67569F6B
Notater:
Døpt:
Testes: hu. Karin i Torfwed, Isac ibm och unga Bengt i Lund.
Død:
änkeman 80 år 9 mnd
Olof giftet seg med Britta Nilsdotter 10 Nov 1765, Visnum, , Värmlands län, Sweden. Britta (datter av Nils Bengtsson og Katarina Anstensdotter) ble født 14 Okt 1729 , Bjurvik Västra, Rudskoga, Värmland, Sweden; ble døpt 19 Okt 1729; døde 13 Feb 1809, Linhult, Södra Råda, Värmlands län, Sweden; ble begravet 19 Feb 1809, Södra Råda, Värmlands län, Sweden. [Gruppeskjema] [Familiediagram]
Barn:
16. Gustav Olofsson ble født 27 Apr 1760 , Nysund, Värmlands län, Sweden; døde 8 Jun 1838, Kålsberg, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 17 Jun 1838, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.
Lars Andersson (10.Anders3, 4.Maria2, 1.Brita1) ble født 19 Feb 1760 , Lund, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
15.
Olof Andersson (10.Anders3, 4.Maria2, 1.Brita1) ble født 7 Jun 1762 , Lund, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; og døde.
16.
Gustav Olofsson (12.Olof3, 4.Maria2, 1.Brita1) ble født 27 Apr 1760 , Nysund, Värmlands län, Sweden; døde 8 Jun 1838, Kålsberg, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 17 Jun 1838, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.
Andre Hendelser og Egenskaper:
_UID: 69595CE8DCF7439C846B206B83D359775830
Yrke: til 1825, Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; arrendator
Skifte: 18 Jul 1838, Kålsberg, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden
Notater:
Skifte:
I bouppteckningen är följande kreatur upptagna och värderade:
1 gammal häst, 9.-
1 oxe, 22.16
1 ko "Lille ko", 12.16
1 ko "Lilia", 12.-
1 ko "Wilhufra", 10.8
1 får, 1 bagge, 2.16
1 sugga, 4.-
Gustav giftet seg med Margareta Andersdotter 13 Sep 1793, Rudskoga, Värmlands län, Sweden. Margareta (datter av Anders Månsson og Brita Andersdotter) ble født 16 Sep 1763 , Medskogen, Visnums-Kil, Värmland, Sweden; døde 13 Mar 1840, Kålsberg, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 22 Mar 1840, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden. [Gruppeskjema] [Familiediagram]
Barn:
17. Olof Gustavsson ble født 14 Jun 1794 , Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble døpt 15 Jun 1794 , Södra Råda, Värmlands län, Sweden; og døde.
18. Britta Gustavsdotter ble født 13 Aug 1796 , Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble døpt 14 Aug 1796 , Södra Råda, Värmlands län, Sweden; døde 3 Nov 1796, Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble begravet 6 Nov 1796, Södra Råda, Värmlands län, Sweden.
19. Maria Gustavsdotter ble født 22 Jan 1798 , Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble døpt 23 Jan 1798 , Södra Råda, Värmlands län, Sweden; og døde.
20. Anders Gustavsson ble født 11 Jan 1800 , Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble døpt 12 Jan 1800 , Södra Råda, Värmlands län, Sweden; døde 27 Okt 1800, Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble begravet 2 Nov 1800, Södra Råda, Värmlands län, Sweden.
21. Sven Gustavsson ble født 21 Aug 1801 , Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble døpt 23 Aug 1801 , Södra Råda, Värmlands län, Sweden; døde 5 Mar 1840, Kålsberg, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 15 Mar 1840, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.
22. Gustav Gustavsson ble født 29 Des 1803 , Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble døpt 1 Jan 1804 , Södra Råda, Värmlands län, Sweden; døde 14 Feb 1842, Broängen, Delebäck, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 20 Feb 1842.
23. Anders Gustavsson ble født 10 Jun 1806 , Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble døpt 12 Jun 1806 , Södra Råda, Värmlands län, Sweden; døde 7 Mar 1886, Noltorp, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.