2. Katarina Anstensdotter ble født 1703 , Östergården, Visnums-Kil, Värmland, Sweden; ble døpt 15 Nov 1703; døde 17 Jan 1782, Bjurvik Västra, Rudskoga, Värmland, Sweden; ble begravet 27 Jan 1782.
Generasjon: 2
2.
Katarina Anstensdotter (1.Britta1) ble født 1703 , Östergården, Visnums-Kil, Värmland, Sweden; ble døpt 15 Nov 1703; døde 17 Jan 1782, Bjurvik Västra, Rudskoga, Värmland, Sweden; ble begravet 27 Jan 1782.
Andre Hendelser og Egenskaper:
_UID: 7F1B1AFD70954AF391037212675C6D639E70
Bolig: 1721, Bjurvik Västra, Rudskoga, Värmland, Sweden
Notater:
Døpt:
Faddrar: Swän i Nolgården, Swän i Östergården, hustru Ingebohr ibidem.
Katarina giftet seg med Nils Bengtsson 10 Sep 1721, Rudskoga, Värmlands län, Sweden. Nils (sønn av Bengt Nilsson og Anna Olsdotter) ble født 1692 , Myren, Visnum, Värmland, Sweden; døde 17 Mar 1775, Bjurvik Västra, Rudskoga, Värmland, Sweden; ble begravet 25 Mar 1775. [Gruppeskjema] [Familiediagram]
4. Britta Nilsdotter ble født 14 Okt 1729 , Bjurvik Västra, Rudskoga, Värmland, Sweden; ble døpt 19 Okt 1729; døde 13 Feb 1809, Linhult, Södra Råda, Värmlands län, Sweden; ble begravet 19 Feb 1809, Södra Råda, Värmlands län, Sweden.
5. Stina Nilsdotter ble født 25 Jun 1732 , Bjurvik Västra, Rudskoga, Värmland, Sweden; og døde.
6. Sara Nilsdotter ble født 18 Des 1735 , Bjurvik Västra, Rudskoga, Värmland, Sweden; og døde.
7. Ingrid Nilsdotter ble født 8 Sep 1739 , Bjurvik Västra, Rudskoga, Värmland, Sweden; og døde.
8. Bengt Nilsson ble født 3 Apr 1744 , Bjurvik Västra, Rudskoga, Värmland, Sweden; og døde.
9. Annika Nilsdotter ble født 8 Mar 1747 , Bjurvik Västra, Rudskoga, Värmland, Sweden; og døde.
10. Sara Andersdotter ble født 1758 , Bjurvik Västra, Rudskoga, Värmland, Sweden; og døde.
11. Katarina Andersdotter ble født 1762 , Bjurvik Västra, Rudskoga, Värmland, Sweden; og døde.
4.
Britta Nilsdotter (2.Katarina2, 1.Britta1) ble født 14 Okt 1729 , Bjurvik Västra, Rudskoga, Värmland, Sweden; ble døpt 19 Okt 1729; døde 13 Feb 1809, Linhult, Södra Råda, Värmlands län, Sweden; ble begravet 19 Feb 1809, Södra Råda, Värmlands län, Sweden.
Andre Hendelser og Egenskaper:
_UID: AF41B88BA5DB4FA0AD3611058BB2C6C563AD
Yrke: 1765, Myren, Visnum, Värmland, Sweden; piga
Notater:
Døpt:
Faddrar: Nils Nilsson i Ö. Bjurvik, Bengt Jonsson på Löten, Lars Svensson i V. Bjurvik, h. Marit Bengtsdotter på Löten.
Yrke:
Hos Markus Persson och Brita Bengtsdotter.
Britta giftet seg med Olof Gustavsson 10 Nov 1765, Visnum, , Värmlands län, Sweden. Olof (sønn av Gustav Bengtsson og Maria Olofsdotter) ble født 1739 , Lund, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble døpt 5 Mai 1739 , Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; døde 2 Mar 1819, Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble begravet 10 Mar 1819, Södra Råda, Värmlands län, Sweden. [Gruppeskjema] [Familiediagram]
Barn:
12. Gustav Olofsson ble født 27 Apr 1760 , Nysund, Värmlands län, Sweden; døde 8 Jun 1838, Kålsberg, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 17 Jun 1838, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.
Gustav Olofsson (4.Britta3, 2.Katarina2, 1.Britta1) ble født 27 Apr 1760 , Nysund, Värmlands län, Sweden; døde 8 Jun 1838, Kålsberg, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 17 Jun 1838, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.
Andre Hendelser og Egenskaper:
_UID: 69595CE8DCF7439C846B206B83D359775830
Yrke: til 1825, Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; arrendator
Skifte: 18 Jul 1838, Kålsberg, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden
Notater:
Skifte:
I bouppteckningen är följande kreatur upptagna och värderade:
1 gammal häst, 9.-
1 oxe, 22.16
1 ko "Lille ko", 12.16
1 ko "Lilia", 12.-
1 ko "Wilhufra", 10.8
1 får, 1 bagge, 2.16
1 sugga, 4.-
Gustav giftet seg med Margareta Andersdotter 13 Sep 1793, Rudskoga, Värmlands län, Sweden. Margareta (datter av Anders Månsson og Brita Andersdotter) ble født 16 Sep 1763 , Medskogen, Visnums-Kil, Värmland, Sweden; døde 13 Mar 1840, Kålsberg, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 22 Mar 1840, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden. [Gruppeskjema] [Familiediagram]
Barn:
13. Olof Gustavsson ble født 14 Jun 1794 , Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble døpt 15 Jun 1794 , Södra Råda, Värmlands län, Sweden; og døde.
14. Britta Gustavsdotter ble født 13 Aug 1796 , Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble døpt 14 Aug 1796 , Södra Råda, Värmlands län, Sweden; døde 3 Nov 1796, Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble begravet 6 Nov 1796, Södra Råda, Värmlands län, Sweden.
15. Maria Gustavsdotter ble født 22 Jan 1798 , Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble døpt 23 Jan 1798 , Södra Råda, Värmlands län, Sweden; og døde.
16. Anders Gustavsson ble født 11 Jan 1800 , Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble døpt 12 Jan 1800 , Södra Råda, Värmlands län, Sweden; døde 27 Okt 1800, Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble begravet 2 Nov 1800, Södra Råda, Värmlands län, Sweden.
17. Sven Gustavsson ble født 21 Aug 1801 , Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble døpt 23 Aug 1801 , Södra Råda, Värmlands län, Sweden; døde 5 Mar 1840, Kålsberg, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 15 Mar 1840, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.
18. Gustav Gustavsson ble født 29 Des 1803 , Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble døpt 1 Jan 1804 , Södra Råda, Värmlands län, Sweden; døde 14 Feb 1842, Broängen, Delebäck, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden; ble begravet 20 Feb 1842.
19. Anders Gustavsson ble født 10 Jun 1806 , Prästgården, Södra Råda, , Värmlands län, Sweden; ble døpt 12 Jun 1806 , Södra Råda, Värmlands län, Sweden; døde 7 Mar 1886, Noltorp, Amnehärad, Västra Götaland, Sweden.